What is the force ratio of a gas spring?
Kvocient síly je vypočítaná hodnota, která značí nárůst/pokles síly mezi dvěma měřicími body.
Čím více je tlačená plynová vzpěra stlačována, tím více v ní roste síla – jinými slovy síla roste tím, jak je pístnice zatlačována do válce. Je tomu tak proto, že je plyn ve válci více a více stlačován z důvodu proporcionálních změn uvnitř válce, což způsobí zvýšení tlaku, který se projeví osovou silou, jež tlačí na pístnici.
- Síla při délce v povoleném stavu. Pružina při povolení již nevyvíjí žádnou sílu.
- Síla na počátku. Vzhledem ke kombinaci třecí síly připočtené k X množství N vyvíjené tlakem válce křivka jasně ukazuje, že síla začíná razantně narůstat při stlačení pneumatické pružiny. Při překonání tření křivka poklesne. Byla-li pružina po určitou dobu v nečinnosti, bude potřeba pro její aktivování síla navíc. Tento příklad ukazuje rozdíl mezi prvním a druhým pokusem o stlačení pneumatické pružiny. Při pravidelném použití pneumatické pružiny se bude křivka síly blížit spodní křivce. Pneumatická pružina, která je po určitou dobu v nečinnosti, bude pravděpodobněji blíže horní křivce.
- Maximální síla při stlačení. Tuto sílu skutečně nelze využít ve strukturálních kontextech. Této síly lze dosáhnout pouze krátce, když se zastaví nepřetržitý tlak/pohyb. Jakmile se pneumatická pružina již nepohybuje, bude se snažit navrátit se do své výchozí polohy, a proto bude užitná síla menší a křivka spadne do bodu 4.
- Maximální síla vyvinutá pružinou. Tato síla je měřena na začátku odražení pružiny. To překládá správný obrázek o tom, jakou maximální sílu pneumatická pružina vyvine, když je umístěná pevně v tomto bodě.
- Síla vyvinutá pneumatickou pružinou v tabulkách. Dle běžných standardů je síla pneumatické pružiny získávána z měření síly ve zbývajícím pohybu na vzdálenost 5 mm směrem do své roztažené polohy, a poté v klidové poloze.
- Silový faktor. Silový faktor je vypočtená hodnota, která naznačuje nárůst/pokles síly mezi hodnotami v bodě 5 a v bodě 4. Jedná se tedy o faktor množství síly, které pneumatická pružina ztratí ze svého maximálního bodu pohybu 4, do bodu 5 (max. prodloužení pohybu – 5 mm). Silový faktor je vypočítáván vydělením síly v bodě 4 hodnotou v bodě 5. Tento faktor je také použit v obrácené situaci. Máte-li k dispozici silový faktor (viz hodnota v našich tabulkách) a sílu v bodě 5 (síla v našich tabulkách), lze sílu v bodě 4 vypočítat vynásobením silového faktoru silou v bodě 5.
Silový faktor závisí na objemu ve válci ve spojení s tloušťkou pístnice a množství oleje. To je u každé velikosti jiné. Kovy a kapaliny nelze stlačit, a proto lze stlačit uvnitř válce pouze plyn. - Tlumení. Mezi bodem 4 a bodem 5 lze vidět v křivce síly záhyb. Právě v tomto bodě nastane fáze tlumení, která trvá po zbývající část pohybu. Tlumení probíhá prostřednictvím oleje potřebného pro prosáknutí skrz otvory v pístu. Tlumení lze upravit změnou kombinace velikostí otvorů, množství oleje, a viskozity oleje.
Tlumení nelze/by se nemělo odstranit zcela, jelikož plně stlačená pružina nebude při náhlém volném pohybu pístu ztlumena, a proto se může pístnice roztáhnout z válce.